Winners 2021

Congratulations to our 2021 Winners!

Best 2D Animated Kids TV Programme

Tish Tash
Studio Gale / Big Crunch Entertainment / EBS

Best 3D Animated Kids TV Programme

Ejen Ali Misi: Juang       
Primeworks Studios / Wau Animation 

Best Kids TV Programme (non-animated)

Shimajiro: A World of WOW! – Our Oceans
Benesse / Dash / The Answerstudio (Japan)

Best Factual Programme

Ancient China From Above
National Geographic / China Intercontinental Communication

Best Factual Programme (Covid-19)

Virus Hunting: Cave to Covid
Beach House Pictures for Smithsonian Channel

Best Current Affairs Programme

Tears of the Dragon
Discovery Networks Asia-Pacific / Yunji Media

Best Factual Entertainment Programme

Into The Wild with Bear Grylls and Akshay Kumar
Discovery Communications India / Discovery Channel / Banijay Asia and The Natural Studios

Best Asian Talk Show

Hear U Out
Mediacorp Singapore

Best Asian Comedy Programme

Adventure Of The Ring
HBO / WarnerMedia / Good Image

Best Asian Original Game Show

Otoraction
Tokyo Broadcasting System Television (TBS), Japan

Best Original Song for a TV Series/Programme or Movie

Please Come Back To Me (Nont Tanont), My Forever Sunshine
BEC World / Channel 3 / Chandelier Music (Thailand)

Best TV Format Adaptation (Non-scripted)

The Masked Singer Malaysia
Measat Broadcast Network Systems, Astro Malaysia / MBC Korea

Best TV Format Adaptation (Scripted)

Humans China
Banijay Rights

Best Short-form drama (<20 mins per episode)

The Miracle Barbershop
Viddsee

Best LGBTQ+ Programme Made in Asia

A Tale of Thousand Stars
GMMTV Thailand

Best Asian Feature Film or Telemovie

Kill for Love
Studio76 Original Productions / Taiwan Mobile myVideo / Even Creative Studio

Best Director of a Scripted TV Programme

Tommy Dewo (Serigala Terakhir)
Vidio / Screenplay Productions, Indonesia

Best Drama Series/Telefilm Made for A Single Asian Market

To Me, It’s Simply You (Mon Rak Nong Pak Kayang)
BEC World / Channel 3 / Do Entertainment (Thailand)

Best Asian Drama Series for a Regional / International Market

Criminal Justice: Behind Closed Doors
Applause Entertainment & Disney+Hotstar

Best Male Lead in a TV Programme

Abimana Aryasatya (as Alex in Serigala Terakhir)
Vidio / Screenplay Productions, Indonesia

Best Female Lead in a TV Programme

Kimberley Anne Woltemas (as Pilasluk / Deunyard in The Unidentical Twins)
BEC World / Channel 3 / Maker Group (Thailand)

%d bloggers like this: